1.4 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023

Rozzařte ložnici pomocí moderního osvětlení. Vsaďte na těchto 5 typů svítidel!

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Ložnice je naším útočištěm a oázou klidu, do které se vždy rádi vracíme načerpat nové síly. Tato místnost však není jen o spánku a relaxaci, proto musíme i zde myslet na správnou úroveň osvětlení. Světlo v ložnici by mělo být funkční, ale zároveň i dekorativní. Jaké typy svítidel zvolit, abyste v této svatyni dosáhli příjemné intimní atmosféry?

Pro vytvoření dokonalé souhry je třeba osvětlení v ložnici vrstvit, tedy využívat více strategicky rozmístěných zdrojů světla. Vybírejte je s ohledem na atmosféru a náladu, kterou chcete vytvořit. Různé typy svítidel, jejich styl a barevná teplota udávají tón místnosti. Pojďte s námi načerpat inspiraci.

Stropní svítidla do ložnice
Stropní svítidla plní roli centrálního osvětlení, jsou ohništěm místnosti. Před koupí je třeba zvážit výšku stropu – vyšší prostory poskytují příležitost k odvážným závěsným modelům (např. křišťálové lustry), zatímco nižší stropy vyžadují přiléhající stropní svítidla (např. moderní zapuštěná LED světla).

Tip: Přidejte dotykový stmívatelný vypínač, připojený na světelný zdroj, a přizpůsobte si jeho jas a barvu kdykoli během dne.

Nástěnná svítidla do ložnice
Nástěnné osvětlení je skvělým řešením, chcete-li zvýraznit nebo rozjasnit konkrétní oblast v ložnici. Častokrát jsou nástěnné lampy namontovány na stěnu v párech, tedy po obou stranách daného prvku, jakým je například postel. Pozor na výšku jejich umístění, aby nepůsobily rušivě a nebily se s centrálním osvětlením – optimální je jejich umístění ve výšce 165–180 cm od podlahy.

Tip: V úvahu vezměte i účel tohoto typu svítidel. Pokud bude sloužit jako tzv. úlohové osvětlení, například. pro večerní čtení knihy v posteli, světlo by mělo být pod úrovní očí.

Stojací lampy do ložnice
Pokud hledáte ideální typ osvětlení pro váš čtenářský nebo pracovní koutek, měli byste zvážit koupi stojací lampy, která navodí tu správnou náladu. Designové stojací lampy s výrazným stínítkem nebo praktické modely s nastavitelným ramenem, volba je jen na vás. Nezapomeňte zohlednit proporce prostoru – výška stojací lampy by měla být v rozmezí 150–165 cm.

Tip: Umístit ji můžeme po bocích postele nebo do útulného rohu s pohodlným křeslem, a to alespoň 40 cm od tohoto objektu.

Stolní lampy do ložnice
Na nočním stolku najdou své místo také stolní, resp. noční lampy do ložnice. Klíčem k úspěchu je zvolit správnou výšku lampy tak, aby vás při čtení nebo práci neoslňovala a nevrhala stíny. Vzhledem ke standardní výšce dostupných postelí a nočních stolků na trhu, je doporučená výška tohoto svítidla 45–90 cm.

Tip: Výběr stínítka lampy bude mít vliv na úroveň jasu – tmavé látkové varianty budou určité množství světla pohlcovat, bílá stínítka jej naopak rozptýlí.

Moderní LED podsvícení
LED světla se stávají stále oblíbenějšími a postupně nahrazují ostatní světelné zdroje. CFL či halogenové žárovky. V interiérech plní obvykle roli akcentačního (náladového) osvětlení. Jeho zakomponováním do ložnice můžete dosáhnout příjemného intimního efektu – využijte například LED pásy, kterými orámujete postel, atypické výklenky nebo poličky s knihami a jinými dekorativními prvky.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Latest news
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here